Državni poticaj za ulov male plave ribe porastao je s 20 lipa na 40 lipa po kilogramu i donio vjetar u leđa našim ribarima. Izmjenama propisa, koje su stupile na snagu 15. listopada, uzgoj dagnji, kamenica i riblje mlađi neće biti dodatno stimuliran višim potporama, dok su za uzgoj autohtonih vrsta bijele morske ribe i za ulov male plave ribe poticaji porasli do 100 posto, a najbolje su prošli riblji prerađivači, čiji su poticaji narasli čak 330 posto! S obzirom na stanje u ribarstvu, novi propisi mogli bi izazvati sumnju kod ribara koji su se odlučili prijaviti na natječaj za “trajnu obustavu ribolovnih aktivnosti”, kao i kod onih koju mogućnost gašenja svojih tvrtki i(li)obrta, kao i slanje brodova u rezališta, tek razmatraju. Raspisivanje natječaja za taj dio aktualne ribarske priče očekuje se za dva tjedna, a iz Ministarstva poljoprivrede doznajemo da će biti otvoren do kraja godine.
Antun Frančić, predsjednik Ceha ribara Splitsko-dalmatinske županije, navodi da su ribari s područja našega grada poprilično zainteresirani za sudjelovanje na tom natječaju, ali da su uglavnom neodlučni zbog nejasnoća u vezi s uvjetima i kriterijima. Budući da je spomenuto nadmetanje ponajprije usmjereno na vlasnike većih plivarica i koćarica, Frančić očekuje da će se tek u drugom krugu javiti više ribara iz Dalmacije.
˝Novi poticaji svakako su dobrodošli i mi ih pozdravljamo. Nama svaka kuna znači jer su brojni ribari ukreditima. Nadam se samo da to nije privremena mjera, nego trajno rješenje koje bi svakako imalo utjecaja na interes splitskih i dalmatinskih ribara za obustavu aktivnosti˝, dodaje čelnik Ceha.
Iz Ministarstva poljoprivrede dobili smo informaciju da je uoči raspisivanja natječaja oko 40 ribara izrazilo interes za slanje svojih plovila u “mirovinu”. Točan broj splitskih i dalmatinskih ribara čiji će brodovi skončati u rezalištu znat ćemo koncem godine, nakon zatvaranja državnog natječaja. (Slobodna Dalmacija)