Portal za ljubitelje mora, ronjenja i ribolova

Kad more diše

Mjesec 029Premda su vjerojatno i prvi ribolovci primijetili, vrebajući s kopljem u ruci, do koljena u moru, da su im se noge odjednom našle na suhom, tek je Isaac Newton ispravno protumačio ovu pojavu. Plima i oseka su pojave koje nastaju djelovanjem privlačne sile Sunca i Mjeseca na vodene površine. Na taj način nastaju vertikalna gibanja mora tzv. morske mijene. Zavisno od položaja tih triju nebeskih tijela plima, odnosno oseka ima različite razmjere. Kad znanost o tome govori, čak i najjednostavnijim jezikom, neizbježan je sudar sa pojmovima kao što su centar mase, revolucija točke pojedinog tijela, ili kinematički zapis gravitacijske sile, a uz njih, opet, jednako neizbježno, ide i cijeli niz kompliciranih formula u kojima se odlično snalaze i plivaju samo matematičari, fizičari i stručnjaci koji se bave dinamičkom oceanografijom. No da bi nam u svoj toj zbrci ponešto ipak postalo jasno, vjerovati ćemo gotovim, istraženim i protumačenim činjenicama, za koje znanost jamči, pritom ne ulazeći dublje u istraživanje.

Što znanost kaže

Mjesec 037Mjesec, Zemljin satelit, nastao je prije nekih 4,5 milijardi godina nakon sudara Zemlje sa tijelom veličine Marsa. Zemlja se tada upravo počinjala hladiti. Od tog vremena on neprekidno kruži oko Zemlje, od istoka prema zapadu, u približno istom pojasu kao i Sunce. Za obilazak Zemlje, Mjesecu je danas potrebno 24 sata i 48 minuta. Zbog nepoklapanja sa trajanjem Zemaljskog dana (24 sata), Mjesec nije uvijek u istom položaju na nebu. Da bi zatvorio svoj ciklus i ponovo se našao u istoj točki potrebno mu je 27,5 dana. Mada manji od Sunca, zbog blizine, Mjesec ima veću privlačnu moć. U točki koja je okrenuta prema Mjesecu djeluje privlačna sila u smjeru Mjeseca, dok je u suprotnoj točki plimna sila istog iznosa, ali suprotnog smjera. To znači da je, zbog rotacije Zemlje oko svoje osi, cenrifugalna sila jača od privlačne sile Zemlje, Mjeseca i Sunca, pa plima nastaje i na strani suprotnoj od one na kojoj je Mjesec. Struka kaže da je u tom trenutku Zemlja nebesko tijelo koje je u stanju revolucije «izduženo» u smjeru radijus vektora revolucije. U isto vrijeme u točkama za koje je Mjesec na horizontu, morska je razina spuštena. Zbog svega toga se more ritmički diže i spušta u ciklusu od 6 sati i 12 minuta. Za 24 sata i 48 minuta more se dva puta podigne do svoje najviše točke i odmah potom krene naniže, tako da u jednom danu imamo dvije plime i dvije oseke.

Oseka Plima 001Najjače plimne sile djelovat će kad se privlačne sile Sunca i Mjeseca zbrajaju, što se događa kada su Sunce i Mjesec otprilike na istom pravcu, za vrijeme tzv. sizigija. Tada Mjesec vidimo kao pun (uštap), ili ga uopće ne vidimo (mlađak), što more dovodi do tzv. žive plime. Za vrijeme kvadratura (prva i posljednja četvrt) ukupno je djelovanje Mjeseca i Sunca najslabije, jer se poklapaju visoke vode izazvane Suncem sa niskim vodama izazvanim Mjesecom, a to se na moru očituje tzv. mrtvim plimama.

Još malo brojeva i stranica

Plima na otvorenom moru iznosi svega ½ metra, ali je obala izložena znatno većim oscilacijama. U zaljevu Galegos u Argentini razlika između plime i oseke iznosi 12 metara, u Francuskoj, u St Malou 14, a u zaljevu Findy na atlantskoj obali Kanade, razlika bude i do 20 metara!

Plima 0002 Plima 002

U našem moru struja plime i oseke teče šest sati od jugoistoka prema sjeverozapadu, i šest sati u suprotnom pravcu. Pored tih struja postoji i stalna, glavna struja, koja se sa strujom plime zbraja, pa se zbog toga plimni val kreće znatno brže od vala oseke, jer se oseka mora boriti sa snagom glavne struje. Pri tome je potrebno uzeti u obzir dubinu i širinu kanala kojima more struji, jer što je kanal plići i uži, strujanje je izraženije. Tako je npr. u prolazu Maknare nemoguće skosati za uštapa, jer je strujanje tako jako da peškafondo i ne stigne potonuti, a parangali će rijetko ostati tamo gdje ih se baci.

Oni koji žele znati točno kad je plima ili oseka te kad je mjesec u kojoj fazi mogu na internetu pronaći program za plimovanje «WXTide» na stranici http://www.wxtide32.com/download.html.

Što ribe misle o svemu tome

vincDa ovaj tekst ne bi završio u nekom astrološkom magazinu, spustit ćemo se malo i pod more. Riblji organizam, između ostaloga, sadrži i veliki postotak vode (neke vrste i preko 80%), tako da unutrašnje plime i oseke u kombinaciji sa onim vanjskim sigurno uzrokuju oscilacije u ponašanju i reakcijama. Nerijetko ribe prate morska strujanja, tzv kurente, koji redovito donose obilje hrane, pa se tako često mogu vidjeti skuše i lokarde u plimnom valu, što spretniji panulaši znaju dobro iskoristiti. I druge ribe jata, poput bugava i ušata, koriste morska strujanja, kako ona stalna, tako i izmjenjiva plimna, pa se mogu uspješno loviti na samom rubu kurenta. Za salpe se zna da za plime vole pasti travu, što ju je za oseke sunce sparušilo. Arbune ćemo potražiti za plime, za prvih dana mladog mjeseca ujutro, dok ćemo ih oko zadnje četvrti loviti u sumrak. Plima će natjerati i šaruna na griz, čak i kroz podne.
Morska strujanja djeluju uglavnom na ribe koje nisu ovisne o dnu, dok su pak pridnene i talne vrste osjetljivije na mjesečeve mijene. Tako primjerice, ugora treba potražiti po tamnim noćima, bez mjesečine, a ako je oblačno (dupli mrak) uspjeh gotovo nikada ne izostaje. Nasuprot tome, u svijetlim, mjesečinom obasjanim noćima potražit ćemo škrpinu, oslića, ušatu, fratra, skušu i grdobinu, a panulom ćemo za mjesečine pokušati prevariti brancina.

Sada ili kada

Svaki ribič ima svoje sretne pošte i vrijeme kad se na njima posebno dobro lovi, što je za sve ostale strogo čuvana tajna. Sukladno tome, postoje razne teorije o tome kad se bolje lovi, za mjeseca ili po "škurome", za plime ili oseke, što se uglavnom ni kliještima ne da iščupati. Neki, opet, iskreno misle da to sve skupa nema nikakve veze ni utjecaja na ribe i da se dobro lovi samo onda kad ribe ima i kad ona to hoće.
Na kraju ostaje pitanje – kada ići loviti, za plime ili oseke? Malobrojni imaju mogućnost izbora. Većina svoje slobodno vrijeme dobija na kapaljku tako da u ribolov idu kad mogu, a ne kada se poklopi tlak zraka, s vodostajem, fazom mjeseca ili s plaćom. Zato idite i lovite kad god stignete. Poštujte zakone prirode, a ne samo one nametnute od vlasti, pa ćete noću sigurno mirnije i sretnije sanjati, bio pun mjesec ili ne.