Portal za ljubitelje mora, ronjenja i ribolova

Ribolov sa bolognese štapovima

Ribolovsabolonesetapovima016Bolognes je znači teleskopski štap dužine od 4 do 9 metara jako fine akcije koja pogoduje upotrebi tankih najlona. Kod samog izbora štapa, obratite pozornost da je isti izrađen od lakog i žilavog karbonskog materijala, jer se štap pri ovoj tehnici neprekidno drži u ruci. Što je štap lakši to ćete vi više uživati u samom ribolovu. Važno je da ima što veći broj uskih i visoko postavljenih vodilica. Kada su u zraku uslovi visoke vlažnosti poput jutarnje rose ili po kišnom vremenu, tada do izražaja dolaze ove visoko postavljene vodilice, jer upravo one onemogućavaju lijepljenje tankog najlona za sami štap. Ako ste početnik i po prvi put kupujete bolognes štap, toplo vam preporučujem da kupite štap dužine 5 metara. Kada steknete potrebno iskustvo u ovoj tehnici tada si priuštite i duže modele ovih štapova, jer što je štap duži vi ćete lakše i dalje zabacivati vaš sistem a sama kontrola plovka na većoj udaljenosti bit će lakša. Kod nas je nekako najpopularniji šestmetarski bolognese štap sa kojim ćete pokriti većinu situacija na moru. Što se tiče samih rola koja će najbolje služit ovoj tehnici, odaberite role sa bržim prijenosom, brzine 6.2:1 ili i brže. Ove brze role nemaju veliku snagu povlačenja ali pri ovoj vrsti ribolova nije ni potrebana, jer većinu borbe sa ribom, odradi sami štap. Što se tiče same veličine i kapaciteta role, neka bude veličine do 3000 ili po nekim drugim proizvođačima do broja 30. Te veličine odgovaraju kapacitetu najlona 100 metara debljine 0,18 milimetara. Ako je još rola sa plitkom match špulom, to bi bilo idealno i netreba vam ništa bolje od toga. Što se tiče samog izbora najlona kojeg ćete namotati na vašu rolu tu obratite pozornost da najlon bude plivajućih osobina. Jer ako lovite u struji ili u mirnom moru isti taj najlon lakše će te vodit ili držat na mjestu iznad same vode nego da koristite tonući najlon. Što se tiče samog izbora najlona ovdje je gotovo nemoguće dati više ili manje detalja. To je zato što je izbor samog monofilnog najlona koji je namotan na našu rolu i predveza koje koristimo pod utjecajem mnogih faktora kao što su vizualne sposobnosti ribe ili veličine i težine samog plijena. U načelu za rolu koristite debljine najlona od 0,14 do 0,18 milimetara dok za predveze koristite debljinu od 0,10 do 0,16 milimetara.

Ostala dodatna oprema

Ribolovsabolonesetapovima038Za ribolov bolognesom potrebni su nam plovci različitih težina i oblika. Osobno koristim plovke težine od 3 grama pa sve do 15 grama, ovisno o situaciji i uslovima na moru. Uglavnom su to klasične takozvane bačvice, izdužene bačvice, plovci oblika mrkve i klizeći plovci. Većinom koristim izdužene i klasične bačvice u uslovima mirnog vremena, znači kada nema valova i udara vjetrova. Kada je vrijeme turbulentno koristim plovke oblika mrkve. Klizeće plovke koristim na mjestima koja su dublja od dužine moga štapa a želim loviti pri samome dnu. Da bi plovke doveli u nulu potrebno je imati kutijice sa sitnim olovom različitih gramaža, za veće nosivosti plovka poželjna je upotreba torpile. Torpila je u biti klizno olovo i služi da odradi veći dio otežanja na samome sistemu. Kao primjer navest ću plovak od 6 grama kojeg opteretimo torpilom od 5 grama, a da bi doveli plovak u nulu, to finiširamo sa malim sitnim olovnicama koja nisu klizna, nego su fiksna i rasječena su po pola, njih je potrebno samo prstima stisnuti na osnovni najlon. Ovo dovest u nulu znači da izvan razine mora viri samo antena plovka dok samo tijelo plovka je ispod razine mora. Ovakav način tempiranja plovka je najbolji, najprecizniji i najosjetljiviji. Same udice određujem prema mamcu kojeg koristim i većinom su veličine od broja 4 pa do broja 14, ovisno dali koristim živi ili mrtvi mamac. Male virble su obavezne kako bi se izbjeglo neugodno zapetljavanje samog sistema. Tu preferiram male virble veličine od 16 do 20. Bez podmetača koji ima dršku dužine 3 do 4 metra ni ne započinjite ozbiljan ribolov, jer on će vam osigurat sigurno izvlačenje ribe i spasit ćete štap od neželjenog pucanja.

Gdje i kako loviti

Ribolovsabolonesetapovima043Ova vrsta ribolova nam daje mogućnost za hvatanje mnogih vrsta morskih riba na različitim terenima. Samu poziciju izaberite na način da ste manje-više već upoznati sa dubinom i konfiguracijom samog terena. Plaže su gotovo isključene u ovom načinu ribolova iz razloga toga, što na takvim pozicijama je konfiguracija samog terena takva da ima padinu koja ide lagano prema većoj dubini, i na takvim mjestima u samom ribolovu, teško ćemo zadržati potrebnu dubinu za uspiješan ribolov. Zaljevi, luke i riječna ušća su gotovo idealna mjesta za ovu ribolovnu tehniku i na takvim pozicijama se često sreću ribolovci koji vladaju i love ovom tehnikom. Na takvim mjestima dubine nisu toliko velike a donekle ste zaštićeni od vremenskih nepogoda. Po jačem vjetru gotovo je nemoguće lovit ovom tehnikom jer bi te imali osjećaj da vam vjetar želi iz ruku iščupati štap a sama linija sa plovkom koja je dosta lagana, letila bi posvuda po zraku i najmanje bi bila u moru. Dubine pogodne za ovaj način ribolova su do maximum 15 metara a najbolja učinkovitost samog zabačenog sistema je do 30 metara od same obale. Ako lovite na mjestima sa izraženim strujanjima mora, obratite pažnju kako ćete se postavit na samoj obali i na koji najbolji način ćete prezentirati sami mamac pri izbačaju vašeg sistema. Recimo da na mjestu na kojem lovimo strujanje mora ide sa desna na lijevo vi ne zabacivajte vaš sistem lijevo niz struju. Najugodnije je lovit, prezentirat vaš mamac i kontrolirat samo vođenje plovka ako zabacujete ravno ispred sebe i puštate sistem niz struju. Samo držanje štapa je gotovo vertikalno, time smanjujete da osnovni najlon koji vodi do samog plovka što manje leži na moru. Niz struju puštajte vaš sistem koliko god dopušta dužina štapa i čim vam najlon počinje radit trbuh po moru, vadite sistem jer u protivnom ako imate griz same ribe teško ćete primijenit učinkovitu kontru radi viška najlona. Budući da na bolognes tehniku riba grize vrlo često, štap nam je stalno u rukama i da bi olakšali samo držanje, štap umetnite ispod pazuha ili ga zabodite među prepone. Kod ulova ribe, kontra sa štapom daje se laganim podizanjem podlaktice. Sama kočnica role neka vam bude dosta otpuštena, znači ona mora proklizavat pri bijegu ribe. Kada imate ribu na drugom kraju štapa rola pri njenom namotavanju mora da proklizava a samo zamaranje ribe uglavnom odradi sama amortizacija bolognese štapa, dok sama rola namotava višak najlona.

Ribolovsabolonesetapovima047Akcija samog štapa je takva da svojom elastičnošću totalno iscrpi ribu i kada je podignete na površinu mora ona je gotovo mirna. Od mamaca koje najčešće primjenjujem u dnevnom ribolovu su mesni crvi znani još kao bigattino što je ustvari talijanski naziv ovog crva, a u kontinentalnom dijelu Hrvatske zovu ih škoti. Na bigattine gotovo niti jedna morska riba neće ostati imuna, vole ga i male i velike ribe i gotovo da je nezamjenjiv u ribolovu sa plovkom. Da li je to radi njegovog izazovnog migoljenja dok je nataknut na udicu ili što je bogat bjelančevinama ni sam nisam siguran ali da ga ribe obožavaju i vole, to stoji. Sami način korištenja je jednostavan i za jedan kvalitetniji ribolov bit će vam dosta da imate 400 – 500 grama bigettina. Male praćke su nužda u ovakvom ribolovu jer bez nje nećete moći dohranjivati na 20 – 30 metara od obale. Sa praćkom treba radit konstantno svakih 2 do 3 minuta ispucavanjem 10 – ak crvića u košarici na mjesto gdje nam se nalazi plovak. Lakše je kada su dva, tri ili više ribolovaca u istoj zoni lova jer tada se gotovo neprekidno hrani i ribolov zna biti obilan. Kod ovog mamca pripazite na sportsko ponašanje upravo radi njegove lovnosti jer kako sam rekao vole ga i male i velike ribe, s time da ćete puno češće na udici imati ribu do 200 grama nego ribu od kilogram, dva. Samim time nemojte se opravdavat kako su te veličine ribe odlične za riblju juhu ili u još goroj varijanti da su tako male ribe prava hrana za vaše mačke. Uzimajte ono šta vam more daje sa poštovanjem ali male i nedorasle primjerke vratite nazad u more jer postoji mogućnost da se sa istom ribom sretnete ponovno, kada ista bude dostojne veličine i težine.